Talán nem is gondoltad eddig, de a bélrendszered állapotának igenis köze lehet ahhoz, ha pajzsmirigy betegséged van.

Kép forrása: Pinterest
Érdekel, hogy miért?
A pajzsmirigy működése egy igen bonyolult folyamat, ami számos szervrendszer működését igénybe veszi. Az agyalapi mirigy TSH termelését a hipotalamusz irányítja. A megtermelt TSH hatására a pajzsmirigy inaktív pajzsmirigy hormonokat termel, többnyire fT4-et, amelyet a májunk és a bélflóránk konvertál át szabad T3 hormonná. Ezeknek a szabad T3 hormonoknak nagy szerepe van az anyagcserénk és a sejtjeink működésére.
Amennyiben a bélrendszerünkben valamilyen egyensúlytalanság van, akkor ez a konverzió sérül és a sejtek nem jutnak elég pajzsmirigy hormonhoz, ami aztán idővel különböző tünetek formájában jelentkezik.
Mit is jelent a bélrendszeri egyensúlytalanság?
Ha puffadsz, ha refluxod van, ha lyukas-bél szindrómád van, ha elszaporodtak a patogén bélflórák a mikrobiomodban, ezek mind azt jelzik, valami nincs rendben odabenn. Ilyen esetekben egy alacsony szintű gyulladás van a szervezetben, ami ellen a szervezeted gyulladáscsökkentő citokineket küld a véráramba hogy „likvidálja” az oda nem illő katonákat. Azonban egy idő után az immunrendszer már nem győzi a sok katonát leküzdeni és már a saját szövetei ellen is képes fordulni. Így alakulhat ki az autoimmun pajzsmirigy betegség is.
Bélrendszeri problémák esetén sajnos sérül a tápanyagok felszívódása, így sok esetben ásványi anyaghiányok lépnek fel, amelyek ugyanúgy tudnak pajzsmirigy problémákat okozni. A jód- és a szelénhiány mind hozzájáruló faktora lehet, ha a pajzsmirigy nem működik megfelelően. Ezeket az okokat érdemes felkutatni, ha felmerül, hogy a pajzsmirigyünk nem funkcionál tökéletesen.
Tehát újra és újra oda lyukadunk ki, hogy mindennek az alapja a bélrendszerünk egészségese! Törődj vele, tápláld minőségi valódi ételekkel!